November 1993 – November 1994

RWM Brother Neil S Walker

On the 30th November 1993, the RWM Bro. Neil S. Walker was installed into the Master’s chair.

This was just over ten years after his original Enquiry Meeting in September 1983 at 375 West George Street, Glasgow. From that day, he passed through his Initiation and advancement to achieve Mark Master Mason on 27th October 1984, just over one year later.

Since then, Bro. Neil has held an office of some kind in Lodge Pollok, ranging from Steward, Director of Ceremonies and Architect before starting on the ladder as Inner Guard and progressing each year to being installed as Right Master on November 30th 1993 by Past Master Gavin L K Smith assisted by PM Iain J Smith.

He states “I have enjoyed those years immensely and have many happy memories, both within the lodge and at various events outwith the lodge with my wife Anne, who I often say enjoyed those years at least as much as I did.

I remember PM Bobby Armour telling me that my year as RWM of the lodge would be one of the best years of my life, he was not wrong.

For the Installation of PM Creighton Halliday on November 2016, PM James Gray and I purchased a smaller version of the lodge carpet for use in the adjacent at that, and future Installations.

Using Autocad, I also drew the lodge crest which is now used, on all lodge communications.

I look forward to spending many more happy evenings with my friends and brethren of Lodge Pollok Pollokshields No. 772.”

PM Neil kindly provided a chronological list of key dates from his initial years within the Lodge.

14th September 1983 – Enquiry Meeting at 375 West George Street

28th December 1983 – Initiated as EA (RWM Frank Lennon)

25th January 1984 – Passed to FC (RWM Andrew MacDougall)

29th February 1984 – Raised to MM (RWM Andrew MacDougall)

27th October 1984 – Advanced to MMM (RWM Andrew MacDougall)

1984-85 More or less Assistant Steward to Iain McKenzie

26th November 1985 – Installed as Steward for RWM Gavin Smith

25th November 1986 – Installed as Director of Ceremonies for RWM Bruce Wallace

25th November 1987 – Installed as Architect for RWM Gordon Wallace

29th November 1988 – Installed as Inner Guard for RWM Edwin Riach

28th November 1989 – Installed as Junior Deacon for RWM Paul Davie

27th November 1990 – Installed as Senior Deacon for RWM Iain Smith

26th November 1991 – Installed as Junior Warden for RWM Adrian Edwards

24th November 1992 – Installed as Senior Warden for RWM Thomson Kyle

30th November 1993 – Installed as RWM by PM Gavin Smith assisted by PM Iain Smith.